Barkod Etiketleri Kullanım Alanı

Barkod etiket denilince pek çok kişinin aklına ürün bilgisinin bilgisayar ortamında kolaylıkla görüldüğü etiketler gelmektedir ve bu etiketlerin pek çok alanda kullanıldığı da kolaylıkla gözlemlenebilir.

Verilerin hızlı bir biçimde kağıt üzerine işlenmesine yarayan barkod etiketleri denilince akıllara en çok hastanelerde kullanılır gibi gelse de barkod etiketlerinin pek çok kullanım alanı bulunur. Birçok sektörde fazlası ile kullanılmakta olan barkod etiketi hem kağıt bazlı hem de plastik bazlı etiketler olarak üretilmektedir. Kullanım alanının yaygın olması üretimini de yaygınlaştırmaktadır.

Ürün ile ilgili pek çok bilgiyi içerisinde bulunan barkod etiketleri yapışkanlı olma özelliklerinin yanı sıra yapışkansız üretildikleri de görülmektedir. Barkod etiketlerde kuşe ve mat görünümlü olanların yanı sıra parlak olanları da mevcuttur.

 Yaygın Kullanım Alanı

Yapışkan özelliğe sahip olan barkod etiketler kağıt ve plastik bazlı olmak ile birlikte bu ürünlerin kullanım ömürleri çok uzun değildir. Isıya ve neme oldukça duyarlı olan barkod etiketlerinde ömürlerini tamamladıkları andan itibaren zaman içerisinde üzerindeki yazının uçtuğu görülecektir. Bu neden ile barkod etiketi seçimi yapılırken kullanım alanları kadar kullanım süreleri de oldukça dikkate alınmalıdır. Özellikle ne kadar süre içerisinde tüketileceğini belirlemek gerekmektedir. Bu sayede barkod etiketleri ömürlerini tamamlamadan kullanılmış olur.

 Barkod Etiket Fiyatları

Isı ışık ve nem gibi faktörlere oldukça duyarlı olan barkod etiketlerinde fiyatlar da ölçülerine göre değişim göstermektedir. Bunun yanı sıra barkod etiketinin ham maddesi ve tek seferde verilen siparişe göre de barkod etiket fiyatları değişim göstermektedir. Tüm bu koşullar dikkate alındığında barkod etiketlerde belli bir net fiyat listesine ulaşmak oldukça zordur. Barkod etiketleri termal baskı yöntemi ile kullanılabileceği gibi baskı mürekkebini ifade eden ribon ile de kullanılabilmektedir.