Barkod Etiketleriyle Kasa İşlemleri Çok Kolay

Barkod etiketleri ne işe yarar?

Barkod, bir ürüne ait olan fiyatın kayıt edildiği sistem üzerinden kullanılabilmesini ya da görülebilmesini sağlayan bir sistemdir. Barkod etiketi ise, barkod sistemi özelliklerini bulunduğu ve satılan ürünler üzerinde bulunan etiketlerdir. Barkod sisteminde tanımlı olan barkod etiketi, bir mağazada ya da alışveriş merkezinde satılan bir ürün alındığında satış işleminin yapılabilmesini sağlar.

Kasaya gidildiğinde barkod okuyucu sayesinde barkod etiket okutularak sistem üzerinden satış işlemi tamamlanmış olacaktır. Sistem üzerinden barkod etiketleri sayesinde çeşitli bilgilere ulaşılabilmektedir. Hangi ürünün nerede üretildiği, fiyatı, özellikleri gibi farklı bilgiler öğrenilebilmektedir. Kısacası sisteme tanımlaması yapılırken kullanılan barkod üzerine hangi bilgilendirme detayları kaydedilmişse o bilgilerin tamamının ilgili dijital ekranda görülmesine imkân sağlayan etiketler olarak kullanılmaktadırlar.

Barkod etiket nasıl yapılmaktadır?

Öncelikle kullanım amacına göre en uygun tasarıma karar verilmesi gerekmektedir. Uygun olan ölçüler tespit edildikten sonra, barkod etiket içeriği ile birlikte tasarım kararlaştırılır. Baskısı yapılacak barkod etiket için boyutu ve adetine göre yazma kapasitesi hesaplanarak baskı yöntemine de karar verilir. Çok küçük olan ürünler için tek tek barkod etiketi bastırılmasındansa o ürünlerin bulunduğu raf, çekmece ya da dolaplara, gerekli bilgileri içeren az miktarda barkod etiket basılarak kullanılması daha avantajlı olacaktır.

Pek çok sektörde ve alanda kullanılan barkod etiketleri için kullanım alanları neredeyse sınırsız demek mümkündür. Satışının yapılması için üretilen her üründe satış işlemlerinin düzgün ve sistemli yapılabilmesi, ayrıca kasa işlemlerinde karışıklık olmaması için gerekli etiket çeşididir.