Etiketler

Etiketler birçok sektörde kullanım alanı olan, bazı sektörlerde mecburi olan; hizmet ettiği amaca uygun olarak da malzeme, boyut, şekil vb. yönlerden çeşitlilik gösteren ürünlerdir. Her tür etiketi yazdırma amacıyla bunlara uygun etiket yazıcılar mevcuttur. Etiketler günümüzde fiyat etiketi, uyarı etiketi, barkod etiketi, logo ve marka etiketi, yıkama talimatı etiketi, demirbaş etiketi gibi isimlerle adlandırılarak bu alanlarda kullanılır. Örneğin barkod etiketi imal edilen her üründe bulunma zorunluluğu olan bir etiket türüdür. Etiketler bu kadar farklı amaçlara hizmet edince materyalleri de çeşitlenmiştir. Kağıt bazlı etiketlerden termal etiketlere, plastikten metale birçok çeşit vardır.

Vellum etiket ve kuşe etiket kağıt bazlı etiketler ailesinden olup kendi içlerinde de çeşitleri vardır. Örneğin gold kuşe etiket, metalize kuşe etiket vb. türler üst yüzeylerindeki boyanmış kısma göre isim almışlardır. Kuşe etiket parlak ve ya yarı parlak olan, ribon kullanılarak etiket baskısı alınan bir türdür. Kuşe etiketin baskı kalitesi kullanılan ribon ile oldukça ilgilidir. Ribon termal transfer ile baskı yapılan barkod yazıcılarda baskı yapmak için elzem olan rulo halinde şerit sarf malzemesidir. Ribonlar üç kısımdan oluşur. Bunlar mürekkep, üstündeki film tabakası ve en üstte de koruyucu tabakadır. Ribonların kullanıldığı alanlar; etiket baskıları, barkodlar, kargo ve raf etiketleridir. Bir ribon türü olan resin ribon, diğerlerine oranla daha fazla reçine içerir. Bu içeriği onu daha dayanıklı yaparak kalıcı sonuçlar üretir. Kuşe etiketler termal transfer baskı yöntemiyle barkod yazıcıda yazdırılır. Vellum ile kuşeyi ayıran fark yüzeyleridir. Kuşe etiket pürüzsüz bir yüzeye sahipken vellum etiketin yüzeyi mat görünümlüdür. Bunun sebebi vellum etiketin yüzeyindeki pürüzlü yüzeydir.

Termal etiketler kağıt bazlı etiketlerin aksine ribon kullanımı gerektirmez. Kağıdın üzerine termal lamine edilmesi ile baskı alınan eco ve lamine termal etiketler süreleri bitince kararmaya meyillidirler. Lamine, diğer adıyla top termal etiket koruyucu yüzeylere sahip olduğu için eco etikete göre daha uzun ömürlüdür. Lamine termal etiketin iki yüzeyi birden korumalı iken semi termal etikette üst yüzey koruyucu tabakaya sahiptir. Termal etiketler ısı, ışık ve neme karşı duyarlıdırlar. Bunlara doğrudan maruz kalmaları kararmalarını erken başlatır.