Dufold Etiket Türleri


Dufold etiketler, mürekkebi akıtmayan ve dağıtmayan özelliğe sahip etiketlerdir. Bu sebeple bu tip etiketlere inkjet etiket adı da verilir. Dufold etiketlerin bilinen bobin etiketlerden farklı özellikleri vardır. Kısaca bu özelliklerden bahsedelim.

Dufold Etiketlerin Özellikleri Nelerdir?

– Bu DUFOLD etiketlerin üst yüzeyi mürekkebi tutan bir yapıya sahiptir. Alt yüzeyi ise güçlü bir yapıştırıcı özelliğindedir.
Üst yüzeyine yazılmak istenen şeyi yazdırdıktan sonra alt yüzeyinde bulunan yapışkanı koruyucu ince alt yüzey çıkarılarak etiket istenen yere yapıştırılır.
– Alt yüzeyinde bulunan yapışkan kısım çok güçlü olduğu için yapıştırılan bölgeden çıkmaz.
– Rulo şeklinde ve A4 şeklinde üretilirler. Evlerde veya işyerlerinde kullanılan standart yazılır da genellikle A4 boyutundaki dufold etiketler kullanılır.
– Rulo şeklinde üretilen dufold etiketler genellikle renkli barkot yazıcılarda kullanılırlar.

Dufold Etiket Çeşitleri

Kâğıt Dufold Etiketler: Yüzey renkleri beyazdır. Kuşe mat veya parlak olabilir. Kâğıt bazlı oldukları için suya, ısıya, yırtılmaya karşı hassastırlar.

Plastik Dufold Etiketler: Beyaz, mat, parlak ve şeffaf çeşitleri vardır. Plastik olmalarının avantajı suya ve yırtılmaya karşı dayanıklı olabilmeleridir.

Dufold Rulo Etiketlerin Avantajı Nedir?

– A4 etiket yapısında olanlara göre rulo etiketin kullanımı yerine göre çok daha kolay ve pratik olabilir. Rulo etiketleri yapışkandan ayırmak kolaydır. Bu şekilde hem zamandan kazanılır hem de etiketin parçalanması en az seviyeye indirgenir.
– Rulo etiketlerin yapışkanları A4 etiketlere göre daha kuvvetli yapıda üretilmiştir. Yapıştığı bölgede uzun süre dayanabilme özelliği vardır.
– Rulo etiketler piyasada bulunabilen satışı çok olan etiketlerdir. İhtiyaç durumunda hızla temin edilebilirler.
– Rulo etiketlerin farklı ölçüleri vardır. Her ihtiyaca göre rulo etiket bulunabilir.
– Otomatik etiketleme makineleri çoğunlukla rulo şeklindeki etiketlere baskı yapabilme özelliğine göre üretilmiştir. Bu sebeple otomasyon ağırlıklı teknoloji ile çalışan üretim fabrikaları rulo etiket kullanma mecburiyetindedir.

A4 Dufold Etiketlerin Özellikleri Nedir?

A4 dufold etiketler farklı ölçülerde olabilir. Üzerine yazılacak veya yapıştırılacak yazıya göre farklılık gösterir. İnce uzun, kısa geniş, A5 boyutunda, dikdörtgen veya kare şekillerde A4 dufold etiket olabilir.

A4 etiketlerin kâğıt ve plastik çeşitleri de kullanılacak yere göre tercih edilmelidir. A4 etiketleri parlak mat şeffaf şekillerde bulabilirsiniz.

Otomasyon üretim yapan yerlerin pek tercih etmediği etikettir. Genellikle küçük işletmeler, orta ve küçük ölçekli üretim tesisleri A4 dufold etiket kullanır. Etiketin üzerine istenen baskı yapılır. Yapıştırılacak malzemeye el işçiliği ile yapıştırılır.

A4 dufold etiketler rulo etiketlere göre daha sık kullanılan etiket türü olmakla beraber, kullanım ömürleri daha kısa olabilir. Ancak plastik temelli A4 dufold etiket sıvıya, yırtılmaya, yanmaya ve aşınmaya daha dayanıklı oldukları için uzun ömürlü olabilirler.