Japon Akmaz Etiketinin Özellikleri Ve Çeşitleri

Japon akmaz her türlü giyim ürününün, iç veya yaka kısmında bulunan etiketlere, genel olarak verilen isimdir. Bilindiği üzere bu etiketlerin üzerinde, alınan giyim ürününün hangi şatlarda yıkanması gerektiğine dair bilgiler yer almaktadır. Bu etiketin özelliği, yıkama sırasında sudan ve deterjandan etkilenmemesidir. 

Japon akmaz etiketler, üzerine yerleştirileceği tekstil ürününün kumaşına ait yıkama özelliklerine göre, farklı çeşitlerde üretilirler. Bu etiketler, dayanıklı olması ve hangi şart altında olursa olsun üzerine basılan yazıların akmaması ile piyasada yaygın şekilde kullanılmaktadır.Japon Akmaz Nerelerde Kullanılır?

Japon akmaz etiket denildiğinde, genellikle akıllara giyim ürünleri gelse de tekstil sektöründe üretilen her ürünle birlikte kullanılmaktadırlar. Yatak örtüsü, perde, kilim gibi yıkanmasına özellikle dikkat edilmesi gereken ürünlerde Japon akmaz etiket kullanımı, ürünün kullanıcı tarafından gerektiği şartlarda yıkanması için büyük önem arz etmektedir. Bunun dışında koltuk ve kanepe kumaşlarının da bir kenarına Japon akmaz etiketi yerleştirilerek, ürünün silinme veya kumaşının çıkarılıp yıkanma esnasında hangi kurallara uyulması gerektiği belirtiliyor.

Kısacası Japon akmaz türü etiket, tekstil ürünü olan her şeyde kullanılır. Ancak her ürün için aynı Japon akmaz etiket kullanılmaz. Çünkü bu ürünlerin yıkama şartları birbirinden farklı olduğundan, etiket yıpranır ve bir iki yıkamadan sonra okunmaz hale gelir. Bundan dolayı Japon akmaz, yıkama derecelerine göre farklı çeşitlerde satılmaktadır.
 
Japon Akmaz Çeşitleri


Piyasada en yaygın olarak kullanılan beş çeşit Japon akmaz etiketi bulunmaktadır. Hafif yıkama, orta yıkama, ağır yıkama, renk akmaz ve beyaz saten olarak adlandırılan bu etiketlerin, her birinin kendine özgü özellikleri vardır. Hafif yıkama özellikli Japon akmaz etiketi, yıkama derecesi 30 dereceyi geçmeyecek olan kumaşlarda kullanılmaktadır. Polyesterden üretilen hafif yıkamalı Japon akmaz, her iki yönünde de baskı yapılabilecek şekilde dizayn edilmiştir.

Orta yıkama özelliğindeki Japon akmaz ise, 30 ve 60 derece arasında yıkanabilen tekstil ürünlerinde kullanıma uygundur. Bu etiket de polyesterden üretilmiştir ve hafif yıkama etiketi gibi bu da çift yönüne baskı alabilme özelliğindedir. Ağır yıkama özellikli Japon akmaz, sıcak yıkamaları kaldırabilen kumaşlarda tercih edilir. Bu etiket 60 dereceden, 90 dereceye hatta üzerindeki yıkamalarda kullanılabilir, herhangi bir bozulmaya maruz kalmaz. Bu etiket genellikle kot kumaşlarda tercih edilir. 

Renk Akmaz olarak bilinen etiket,  taş yıkama ve enzim yıkamalarında bir akmaya maruz kalmadığından böyle adlandırılır. Taş yıkama ile üretilen kot kumaşlar için uygun bir üründür. Beyaz saten olarak bilinen Japon akmaz çeşidi, diğerleri gibi çift tarafa baskı alma özelliği taşımaz. Sadece tek yönüne baskı yapılır ve 60 dereceye kadar olan yıkamalarda idealdir.
  
Japon Akmaz Fiyatları


Özellikleri ve sağladığı işlev ile adeta tekstil ürünlerinin hayatını kurtaran bu etiket, türüne göre belirlenen geniş bir fiyat yelpazesine sahiptir. Renk akmaz ve Ağır yıkama özellikli Japon akmaz etiketler, daha farklı ve dayanıklı malzemeden üretildikleri için fiyatları biraz daha yüksektir. Beyaz saten, bu ürünün fiyat bilgisinde karşılaştığımız en uygun fiyata sahiptir. Çünkü tek tarafına baskı yapılabilmektedir. Bu ürünün fiyatları çeşitlidir ama bir genelleme yapmak gerekirse 12, 13 TL’den başlayan fiyatların 50, 60 TL’ye kadar yükseldiğini görüyoruz.