Barkod Okuyucu Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Barkodlar günümüzde birçok şekilde kullanılmaktadırlar. Örneğin, alışveriş merkezinde bir ürün satın alırken üzerinde muhakkak bir barkod olduğunu görürüz. Barkodlar o ürünün plakasıdır. Tıpkı bir otomobilin trafikte ayırt edildiği gibi biz de ürünleri barkodlarıyla ayırt edebilmekteyiz. Barkodları gözümüzde okuyabilmemiz mümkün değilse de barkodların altında yazan numarayı sisteme girerek amacımıza ulaşabiliriz. Fakat asıl amaçlanan bu işlemin hızlı yapılması olduğundan özellikle bu iş için üretilmiş birçok değişik türdeki barkod okuyucu burada devreye girmektedir. Bu barkod okuyucular konusuna kısaca değinecek olursak;

El Tipi Tarayıcılar

Daha çok, bir tetiğe sahip oluşu ve bir namluya sahip oluşu işe silahı andırır. Fakat namlusuyla ürünün üzerinde barkoda nişan alıp tetiğe bastığımızda barkodun okunması işlemi yerine gelmiş olacaktır.

Kalem Tarayıcı

Kalem tarayıcı denmesinin asıl sebebi bir kaleme benzemesi değil bir kalem gibi tutulup yukarıdan aşağıya veya sağdan sola kaydırılarak okuma işleminin yapılmasıdır. Bu tip tarayıcılar küçük olduklarından mütevellit sayım yapılması işlemlerinde sayım yapan kişiler tarafından kullanılırlar.

Masaüstü tarayıcı

Hepimizin marketlerde denk geldiği kasanın hemen yanında sabit bir platform üzerine monte edilmiş olan bu barkod okuyucular, diğerlerinden farklı olarak hareket etmez, barkodu barındıran ürünü bu tarayıcının önünden geçirerek okuma işlemi gerçekleştirilir. Bu tarayıcının sabit şekilde kullanılmasının sebebi bir elde tarayıcının diğer elde ürünün tutulması işlemi zorlaştıracak ve yavaşlatacak olmasıdır. Ayrıca boyutları sebebiyle daha çok alanda barkod tarayabilmektedirler.

Sabit Tarayıcılar

Üretim ve lojistik alanlarında genellikle tek üretim bandı bulunan ve çok çeşit üretim yapılan alanlarda ürünleri ayrıştırmak ve tasnif etmek amaçlı olarak kullanılan endüstriyel bir barkod okuyucu türüdür. Örneğin bir kargo şirketinin merkezinde uçaktan gelen kargoların bir banda seyrederken gideceği ilçeye göre izlediği yolu otomatik olarak değiştiren bir sistemi düşünebiliriz.

Kişisel Tarayıcılar

Bu kategorinin oluşmasının en büyük sebebi, gelişen teknoloji ile artık hepimizin elinde bulunan akıllı telefonların bu işlemi sadece küçük bir uygulamayla yapabilecek olmasıdır. Gerek standart barkod, gerek QR kod ( karekod) olsun hepsini okuyup istediğimiz bilgiyi eğer sisteminde kayıtlı ise bize verebilecek düzeyde bir tarayıcıya dönüşebilmektedirler. Uygulamalara ulaşmak için marketten barkod veya QR kod diye arama yapabilirsiniz.

Honeywell barkod okuyucular için http://www.panetiket.com/honeywell-barkod-okuyucu adresinden detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz.

Barkod Okuyucu Nedir? Çeşitleri Nelerdir?” için bir yorum

  1. bu konuda bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim, barkod okuyucuların çeşitleri bol olması sebebiyle kafalar biraz karışmaktaydı. Artık ne modeli nasıl alacağımıza fikir bulabildik. İhtiyaçlarımıza uygun olanı düşünüyoruz.

Yorumlar kapatıldı.